Zemin Kaplamaları ile ilgili bilinmesi gerekenler

Linolyum Zemin Kaplamaları

Linolyum Zemin Kaplamaları

Linolyum Zemin Kaplamaları

Linoleum, 1863’te İngiltere’deki latin adı linoleum, keten anlamına gelen linum ve yağ anlamına gelen oleum adını veren Frederick Walton tarafından icat edilmiştir. Yüzyılın ilerleyen saatlerinde, İskoçya’nın Kirkcaldy’deki bir döşeme üreticisi olan Michael Nairn, yer döşemesini mükemmelleştirdi ve bu sayede bugün görülen bir özellik olan kakma desenleri gibi özellikleri ortaya çıkardı.

Linolyum, linolyum çimentosu adı verilen kalın bir karışım oluşturmak için keten tohumu yağı oksitleyerek üretilen bir zemin kaplamadır.

 Linolyum tamamen doğal,% 100 biyolojik olarak parçalanabilir bir malzemedir. Keten tohumu yağı, çam reçinesi, mantar, odun, çeşitli pigmentler ve kireçtaşından yapılır. Bileşimi nedeniyle antistatik, antialerjik ve antibakteriyel bir maddedir. Üretildiği ve kullanıldığı zaman, insanlara veya çevreye zararlı hiçbir toksin oluşturulmaz, hatta çam reçinesi buharları nedeniyle solunum problemi olan kişiler için bile yararlıdır.

İçeriğinde bulunan maddeler ve oranları;

 • %28 Odun unu ,Mantar unu,
 • %15 Kireçtaşı (Kalsiyum Karbonat)
 • % 7 Alüminyum Hidroksit (kayadan çıkarılan mineral)
 • %0,5 Sabitleyici (ısı ve ultraviyole ışık etkilerini önler)
 • % 8 Doğal jüt taban. (jüt bitkisinin sapından elde edilen lif)
 • % 5 Çam ağaçlarının reçinesi
 • % 5 Titanyum Dioksit (beyazlatma için kullanılan mineral)
 • %0,5 Doğal pigmentler
 • %31 Keten tohumu yağı

Pvc Zemin Kaplamaları

Pvc Zemin Kaplamaları

Pvc Zemin Kaplamaları

PVC, genel deyimi ile ”vinil” , (Poli Vinil Clorür) kelimesinin kısaltılmış şeklidir ve petrol (veya doğalgaz) ile tuz’dan petrokimya tesislerinde üretilen bir polimer türüdür. Çeşitli katkı maddeleri ile harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek plastik haline getirilir ve kullanılır. PVC, polimer zincirinde klor otomu taşıyan ender termoplastiklerdendir. Klor içermesi nedeni ile PVC’nin alev alma sıcaklığı yüksektir, alev tutuşduğunda kendiliğinden hemen söner. PVC çok yüksek sıcaklarda termal olarak kolaylıkla bozulur ve korrozif bir gaz olan hidroklorik asit çıkartır. PVC, diğer polimerlere kıyasla daha fazla miktarda ve çeşitte katkı maddesi ile karıştırılabilir. Bu nedenle de, PVC plastik malzemenin maliyeti nispeten düşüktür; genel ve çok amaçlı kullanım sağlar. PVC, Polietilen’i takiben en çok kullanılan bir polimer türüdür.

PVC,ilk kez 1920’li yıllarda sentezlenmiş ancak 1930’lu yıllardan sonra kullanılmaya başlanmış ve kullanımı özellikle II. Dünya Savaşı yıllarında artmış; son 20-30 yıllık süreçte ise en yaygın kullanılan polimer türlerinden biri olmuştur.Otomotiv ve inşaat sektörü başta olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır.
Pvc, inşaat sektöründen duvar-yer kaplaması malzemesi yapımında oldukça fazla kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Pvc yer döşemesi olarak; Heterojen Pvc Zemin Kaplama, Homojen Pvc Zemin Kaplama,Spor Pvc Zemin Kaplama ,Lvt (Luxury Vinyl Tile)Pvc Zemin Kaplama ve İletken (Conductive) Pvc Zemin Kaplama olarak sınıflandırabiliriz.

Günümüz zemin kaplama sınıflarında olmazsa olmazlar arasında Hijyen önemli bir yer tutmaktadır.Bu yüzdendir ki;Hastane,Ev,Ofis,Yaşlı bakım evleri,Yurtlar,Kreşler ve Restaurantlar için ideal ve aranan bir zemin kaplama çeşitidir.

 • Antibakteriyel,Antistatik ve Antifungal özellikte
 • İnsan sağlığına zararlı ağır metaller içermez(Crom6,Civa ve Kadminyum)
 • Islak ve eğimli ortamlarda kaymazlar
 • Bakım ve temizliği kolaydır
 • Kimyasallara karşı dayanıklıdır
 • Rutubet ve küflenmeye karşı dayanıklıdır
 • Yoğun yaya trafiği başta olmak üzere bir çok alanda dayanıklılık testleri mecvuttur.

Lüks Vinil Karo (LVT) Zemin Kaplamaları

Lvt Zemin Kaplamaları

Lvt Zemin Kaplamaları

LVT; lüks vinil, esnek döşeme olarak tabir edilebilir. Ahşap, taş ve mermerin doğal görüntüsüne sahip olarak üstün teknoloji ile üretilen LVT,  günümüzde en dayanıklı ticari yer kaplamaları ile yarışıyor.

Bu döşeme ürünleri, en zor hava koşulları altında dahi kaplandıkları yüzeye çok sıkı ve iyi tutunabilen malzemeler. Bu nedenle boyutsal kararlılıkları, diğer ürünlere göre çok daha yüksek. Düz ve temiz her türlü zemine kolaylıkla uygulanabilen LVT, yoğun/ağır trafikli alanlarda uzun yıllar boyunca ilk günkü görüntüsünü koruyor.

LVT esnek yapısından dolayı üzerinde ayakta dururken ve çalışırken konfor sağlıyor.

LVT, esnek bir vinil taban, vinil renk katmanı, fotografik film tabakası ve bir poliüretan veya alüminyum oksit üst katmandan meydana geliyor. Temel katmanların yanında ürünü daha nitelikli hale getirmek için ayrıca, ses emici dolgu katmanı, cam elyaf boyut sabitleyici katman ve kırılmayı önleyici denge katmanları da bulunan ürünler üretilir. Koruyucu üst tabaka -teknik deyimle “wearlayer”- ürünün dayanıklılığı için çok önem taşıyor. Bu tabakanın ticari sınıf ürünlerde 0,50 mm’nin altında olmaması tavsiye ediliyor. Modern teknoloji ile farklı özelliklerde tabakalardan çok katmanlı olarak üretilen LVT yüksek dayanıklılığının yanında, mimarlara yaratıcılığını sergileyebileceği sınırsız olanaklar sunuyor.

LVT her tip lekeye karşı dirençli, özellikle gıda lekeleri, diğer kir ve sıvı içeren lekelere karşı son derece mukavemetli bir ürün. Bazı yer kaplamaları malzemelerine, lekelere karşı daha dayanıklı olması ve kolay temizlenmesi adına ürünün üst tabakasına balmumu sürülüyor. Ancak bu uygulama küf oluşumuna sebep olur ve çalışılan ortamlarda sağlıksız bir yaşam alanı yaratıyor. Oysa LVT ürünlerinde böyle bir risk bulunmuyor.

Bununla beraber, sunduğu kayma direnci, özellikle yoğun trafik alan ticari mekânların yer kaplamalarında emniyet teşkil ediyor. Sağlamlığı, sağlıklı yapısı ve dekoratif olması nedeniyle hastaneler, perakende satış mağazaları, ofisler, okullar, mutfaklar, laboratuvarlar, kütüphaneler ve insanların ayakları üzerinde çok fazla zaman harcayarak durdukları her ortam için LVT, kullanım kolaylığı sunuyor. Ayrıca farklı renkleri, desenleri, dokuları ve çok çeşitli stil ve tercih seçenekleri ile her türlü konut ve tüm ticari uygulamalar içinde uygun bir tasarımı bulunuyor.

Nitelikli bir LVT, yeşil bina standartları ve ticari uygulamalarda LEED ve benzeri sertifikalara sahip binalarda kullanım için uygun. Bu tip yapıların, yangın, alev almazlık kodları ve dayanıklılık şartlarını karşılıyor. Su geçirmez bir yer kaplama malzemesi olan LVT, sadece basit nemli paspaslama yöntemiyle temizlenebildiği için bakım kolaylığında da avantaj sağlıyor.